Ibuprofen

MagyarázatDefiníció

Az ibuprofen a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) csoportjába tartozik, azaz fájdalomcsillapító. A jó mellett fájdalom- enyhítő tulajdonságokkal, gyulladáscsökkentő és lázcsillapító tulajdonságokkal is rendelkezik.

Kereskedelmi nevek

Ibu 200®, Ibu 400®, Ibu 600®, Ibu 800®, Spalt®, Dolgit®, Imbun®, Dolormin®, Aktren®, Ibudolor®, Ibuphlogont®, Dolo-Puren® Természetesen vannak további kereskedelmi nevek, amelyek az egyértelműség kedvéért nem említik.

Kémiai név

2- (4-izobotil-fenil) -propionsav molekulaképlet: C13H18O2 hasi fájdalom és fejfájás premenstruációs szindrómával jár.

  • arthrosis
  • A rheumatoid arthritis
  • Duzzanat sport sérülések és műtétek után
  • Hátfájás
  • Porcsérv
  • menstruációs fájdalom
  • Fejfájás
  • Bármilyen erősségű fájdalom
  • Átmeneti csontritkulás
  • Láz
  • Migrén
  • Fogfájás
  • gyulladások
  • fibromyalgia

Az ibuprofen a gyógyszer egyik aktív összetevője, amelyet gyulladás kezelésére lehet használni, láz és fájdalom. Az ibuprofen leggyakoribb alkalmazása a fejfájás, fogfájás vagy menstruációs fájdalom, valamint leereszteni láz.

Az ibuprofent a migrén támadások, zúzódások, ficamok és ficamok. Gyakran 200-400 mg ibuprofen hatóanyag elegendő a kezeléshez. A hatóanyag mind a test gyulladásos folyamataival, mind a fájdalom önmagában, így az ibuprofen a gyulladásos reumatikus betegségek kezelésére is alkalmazható ízületek.

Ilyen esetekben azonban gyakran meg kell növelni a 800 mg ibuprofent a kívánt hatás eléréséhez. Idősebb csecsemők és gyermekek esetében az ibuprofen alacsonyabb dózisban van, mint a lé. A 600 mg / tabletta adagtól kezdve az ibuprofen hatóanyagú gyógyszerek csak vényre kaphatók, és orvosnak kell előírnia.

Ezenkívül mindig orvoshoz kell fordulni a gyógyszer szedése előtt. Az ibuprofent a nem szteroid gyulladáscsökkentők közé sorolják, és a propionsav-vegyületeknek nevezett alcsoportba tartozik. Az ibuprofen hatásmechanizmusa nagyrészt annak tulajdonítható, hogy gátolja a prosztaglandin képződését (lásd: prosztaglandinok) a testben.

Ezek prosztaglandinok amikor a szervezetben gyulladásos folyamatok zajlanak le, a test messenger anyagként szabadul fel. Az prosztaglandinok a szövet vörösségének és duzzadásának tipikus gyulladásos jeleit, de érzékenyíti az idegvégződéseket is, és így biztosítja a fájdalom átadását és a fájdalom érzékelését a agy. Ha az ibuprofen most megakadályozza a szervezet saját prosztaglandinok képződését, ez a fájdalom és a gyulladásos reakciók csökkenéséhez is vezet.

Az ibuprofén ezért gyulladáscsökkentő, dekongesztáló és fájdalomcsillapító hatású. Az ibuprofen további lázcsillapító hatását úgy érik el, hogy befolyásolják a hőmérsékletszabályozó központot a agy. Az ibuprofen kiskorú vér vékonyabb.

Nem elegendő azonban törzsvendégként használni vér-vékonyító gyógyszeres kezelés. Hasonló aszpirin, amelynek van vér-vékonyító hatás, az ibuprofen kötődik a ciklooxigenáz enzimhez is. Mindkét gyógyszer azonban az enzim különböző részeihez kötődik, ezért különböznek vérhígító tulajdonságaik.

Ezért az ibuprofent nem kell abbahagyni a műtétek vagy a fogászati ​​kezelés előtt, és nincs szükség rendszeres kezelésre ellenőrzés a vérértékek. Arra azonban ügyelni kell, hogy ne vegyen be ibuprofent és aszpirin ugyanabban az időben. Ebben az esetben az ibuprofen blokkolja az enzimet, így aszpirin már nem működhet.

Ennek eredményeként az aszpirin vérhígító tulajdonsága elvész, és vérrögök képződhetnek. Az ibuprofen tabletta formájában és gyümölcslé formájában egyaránt kapható. A szokásos adagok Németországban 200 mg, 400 mg, 600 mg és 800 mg tabletták.

A maximális napi adag 2400 mg. Németországban az ibuprofen a gyógyszertárakban 200 és 400 mg-os adagokban, 600 mg-tól pedig csak receptre kapható. Léként az ibuprofen vény nélkül kapható 6 hónapos kortól kezdő csecsemők számára.

Az ibuprofent nem szabad használni, vagy a kockázatokat és előnyöket gondosan mérlegelni kell 6 hónapos kor alatt. A kapcsolattartó személy a kezelő gyermekorvos (gyermekorvos). Az ibuprofent tablettánként különböző adagokban adják el.

Vannak olyan készítmények, amelyek 400 mg, 600 mg és 800 mg hatóanyagot tartalmaznak. Ibuprofen 400 vény nélkül kapható, míg 600 és 800 csak vény nélkül kapható. Ennek több oka is van.

A hatóanyag adagjától függetlenül az ibuprofen csak gyógyszertárakban kapható. Az ibuprofennek fájdalomcsillapító, lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása van. Ezért a fájdalom különféle okaihoz és láz, hanem reumatikus betegségek és arthrosis. Függetlenül attól, hogy az Ibuprofen 400, 600 vagy 800, az alkalmazási terület megegyezik.

Az egyetlen különbség abban rejlik, hogy bizonyos betegségekkel kapcsolatban a gyakorlatban alkalmazható. Mivel Ibuprofen 400 vény nélkül kapható, öngyógyításra, azaz orvossal való konzultáció nélkül is szedhető. Ez gyakran előfordul fejfájás, hátfájás, fogfájás és menstruációs fájdalom.

Az Ibuprofen 600-at és 800-at akkor alkalmazzák, ha hosszabb időn keresztül nagyobb adagokat kell bevenni orvos tanácsára. Ez a helyzet a reumatikus betegségek, például a reumatoid arthritis, köszvény és arthrosis. Mivel az Ibuprofen 600-at és 800-at egyébként is csak receptre lehet megvásárolni, ezért gyulladásos betegségek esetén tanácsos rendszeresen orvoshoz fordulni.

Irányelvként napi 30 mg ibuprofen testtömeg-kilogrammonként bevehető. Ezért egy 70 kg-os személynek körülbelül 2100 mg ibuprofent kell bevennie naponta. Ez csak részben igaz.

Először is meg kell különböztetni az öngyógyítást és az orvos tanácsára az ibuprofent. Az öngyógyítás részeként a felnőttek és a 12 évesnél idősebb serdülők, akiknek minimális súlya 40 kg, nem vehetnek fel több mint 1200 mg-ot. Egy adagonként legfeljebb 200-400 mg-ot szabad bevenni. Orvosi felügyelet mellett azonban akár napi 2400 mg-os adag is bevehető.

A 10 és 12 év közötti, 30–39 kg súlyú gyermekek maximális napi 800 mg-os adagot vehetnek be egyszeri, legfeljebb 200 mg ibuprofen adagban. Hat és kilenc éves kor között a 20-29 kg-os gyermekek 200 mg-ot vehetnek be egyszeri adagonként és 600 mg-ot maximális napi adagként. Ha a gyermek életkora és testtömege a két kategória közé esik, akkor a súly használható útmutatásként, mivel ez az adagolás szempontjából fontosabb.

Életkortól és dózistól függetlenül az ibuprofen tablettákat rágás nélkül, némi folyadékkal, lehetőleg vízzel vagy teával kell bevenni. Az adagok között négy-hat órának kell lennie, hogy a maximális napi adagot három-négy egyszeri adagra oszthassák. Ha öngyógyításról van szó, akkor a fenti adagokat kell követni.

Ha betartják az imént említett maximális dózisokat, akkor nem mindegy, hogy milyen betegségről van szó, legyen az fogfájás, migrén, fejfájás, hátfájás, torokfájás, láz vagy megfázás tünetei. A pontos dózis egyedileg beállítható a tünetek súlyosságához. Természetesen tanácsos alacsony dózissal kezdeni, például 200 mg felnőtt számára, és szükség esetén növelni kell, ha feltétel nem javul.

Az ibuprofent azonban nem szabad három-öt napnál tovább szedni az öngyógyítás részeként. Ellenkező esetben orvoshoz kell fordulni. Ha az ibuprofent kezelik a köszvény támadással, ez csak tüneti úton enyhítheti a fájdalmat és a gyulladást, önmagában nem küzdhet az ok ellen.

Gyakran nagyobb mennyiségű ibuprofent kell bevenni a javulás érdekében. Ebben az esetben érdemes orvoshoz fordulni, aki felírhat 800 ibuprofent. Ez csökkenti a tiszta tabletták számát és hatékonyabban segít a nagyobb adag miatt.